sob.. sty 18th, 2025
Nurkowanie - jak wybrać odpowiednią piankę?

Nurkowanie – jak wybrać odpowiednią piankę? Nurkowanie to sport cieszący się dużą popularnością. Amatorzy tej aktywności zachwalają zalety podwodnych przygód. Możliwość obserwowania świata, który nie jest na co dzień dostępny dla ludzi to z pewnością duży atut. Schodzenie pod wodę na znaczne głębokości zapewnia niezwykłe doznania. W przypadku tego sportu, bezpieczeństwo i maksymalny komfort są jednak wyjątkowo istotne. Zarówno początkujący, jak i zaawansowani nurkowie powinni więc pamiętać o właściwym doborze ekwipunku. Ważnym elementem jest tutaj kombinezon nazywany też pianką neoprenową. Jak dopasować odpowiedni?

Jak przygotować się do nurkowania?

Osoby chcące oddać się tej aktywności muszą przejść specjalne szkolenie. Kursy nurkowe organizowane są w wielu szkołach oferujących nadzór i wskazówki wykwalifikowanych nauczycieli. Już na czas zajęć warto zaopatrzyć się we własną piankę neoprenową. Te akcesoria nazywane są często przez użytkowników „drugą skórą”. Ich zadaniem jest ochrona przed zimnem i zapewnienie maksymalnego komfortu. Wpływają również na poziom bezpieczeństwa nurkujących. Warto wiedzieć, że takie skafandry są też naturalnie wyporne. Dzięki swojej miękkości i elastyczności zapewniają możliwie najwyższą izolację termiczną, nie ograniczając ruchów użytkowników. Nie powodują również podrażnień i zadrapań podczas pływania. Aby mieć pewność, że dany kombinezon spełni swoje zadanie, należy dopasować go do własnego zapotrzebowania i temperatury panującej w danym zbiorniku. Jak tego dokonać?

Poznaj koniecznie:

O czym pamiętać wybierając piankę?

Zastanawiając się nad doborem odpowiedniego akcesorium warto zastanowić się nad własną podatnością na marznięcie. Osoby, które szybko się wychładzają powinny decydować się na nieco grubsze modele niż te, którym zazwyczaj jest ciepło. Należy pamiętać, że podawane grubości kombinezonów wskazane do stosowania w poszczególnych warunkach odpowiadają osobom o przeciętnej podatności na marznięcie. Zaleca się wziąć pod uwagę również możliwość dopasowania do pianek dodatkowych ocieplaczy. Wśród wielu modeli odnaleźć można kombinezony składające się z warstwy o jednolitej grubości oraz kilku różnych rodzajów pianki. Te drugie posiadają zwykle grubsze elementy materiału w strefach wymagających docieplenia, takich jak tors. Na zgięciach, na przykład pod ramionami, warstwy są cieńsze, aby zapewnić swobodę ruchu. W dopasowany do własnych potrzeb model warto zaopatrzyć się już wybierając kurs nurkowania dla początkujących. Właściwie dopasowany ubiór zapewni najwyższy komfort nauki. Jak dobrać właściwy model do danych warunków?

Jak dopasować kombinezon do temperatury?

Pasjonaci tej aktywności często oddają się nurkowaniu przez cały rok, w różnych warunkach. Wiele osób decyduje się jednak na uprawianie sportu jedynie w najcieplejszych miesiącach. Nurkowie często cenią egzotyczne i niespotykane widoki. Dlatego popularne są również wycieczki nad Morze Czerwone lub Morze Śródziemne. W takich warunkach, kiedy temperatura wody utrzymuje się na poziomie wyższym niż 25 stopni, można zdecydować się na piankę o grubości 2-3 mm. Należy jednak pamiętać, że istotne jest też to, na jaką głębokość się schodzi. Temperatura wody spada wraz z głębokością zanurzenia. Ze względu na rosnące ciśnienie, neopren ulega kompresji przez co jego ochrona przed zimnem jest nieco miej efektywna. Osoby nurkujące w bardzo ciepłych wodach, które schodzą poniżej 20 m głębokości, powinny zdecydować się na kombinezony o grubości 3-5 mm. Możliwość ćwiczenia umiejętności w cieplejszym, zagranicznym klimacie oferuje wiele szkoleń nurkowych. Jak dobierać pianki do innych warunków?

Pianki do nurkowania w chłodniejszych wodach

Osoby rozpoczynające kurs na nurka powinny pamiętać, że woda wychładza organizm ok. 25 razy szybciej niż powietrze. Zanurzając się w zbiornikach wodnych o temp. 16 – 20 stopni, należy wybierać nieco grubsze pianki. Takie temperatury osiąga zwykle woda w polskich jeziorach latem. W przypadku płytkiego zanurzenia wystarczy warstwa ochronna o grubości 3-5 mm. Jednak osoby planujące głębsze zejścia oraz te szczególnie marznące, powinny zdecydować się na pianki 5-7 mm. Przedział temperatur 10 – 16 stopni zwykle zaobserwować można w polskich zbiornikach wiosną i jesienią. W takich warunkach najlepiej sprawdzą się tzw. kombinezony półsuche. Wcześniej wspomniane rodzaje zalicza się do mokrych skafandrów. Modele suche i półsuche charakteryzuje inny poziom szczelności i niższy stopień przepuszczania wody.

Osoby, które ukończyły już kurs nurkowania OWD mogą poszerzać zakres swoich umiejętności. Wśród popularnych opcji znajduje się między innymi nauka nurkowania podlodowego. W przypadku temperatur schodzących poniżej 10 stopni Celsjusza, konieczny jest wybór suchych skafandrów. To całkowicie szczelne kombinezony. Żeby bezpiecznie z nich korzystać należy przejść odpowiednie szkolenie. Nurkowanie to aktywność zapewaniająca wiele wrażeń i wyjątkowych doświadczeń. Odpowiednie przygotowanie się do zejścia pod wodę jest wyjątkowo istotne. Dopasowany ekwipunek i przestrzeganie obowiązujących zasad zapewnią nurkującym bezpieczeństwo.

By