niedz.. gru 22nd, 2024
Jaka gładź szpachlowa na tynk cementowo wapienny

Jaka gładź szpachlowa na tynk cementowo wapienny – tynki cementowo-wapienne są jednym z najbardziej rozpowszechnionych w branży budowlanej. Wynika to przede wszystkim z ich właściwości, jak również wszechstronności zastosowania. Z powodzeniem mogą być wykorzystywane tak samo wewnątrz budynku, jak również na jego zewnątrz. Tynk ten otrzymuje się z mieszkanki cementu, piasku i wody, a także wapna budowlanego, coraz częściej całość zostaje wzbogacona o dodatkowe składniki, co przekłada się na trwałość tynku. Może być wykorzystywany jako jednowarstwowy podkład pod późniejsze, finalne wykończenie lub w postaci zacieranej. W jaki sposób nakłada się tynki?

Tynki mechaniczne – czy warto?

Coraz częściej spotkać można szereg usług, które w trakcie pracy wykorzystują nowoczesne maszyny. Jedną z nich jest agregat do nakładania tynków. Urządzenie to rozprowadza gotową masę na ścianę, po tym całość zostaje wygładzona. W ten sposób możliwe jest zwiększenie tempa pracy, która jednocześnie staje się lżejsza dla tynkarzu. Nie muszą samodzielnie narzucać tynku. Rozwiązanie to cieszy się przede wszystkim zainteresowaniem przede wszystkim w przypadku obiektów wielogabarytowych, przy okazji inwestycji deweloperskich, gdzie wiążące inwestora terminy wymagają zastosowania nowoczesnych technologii budowlanych. W przypadku mniejszych obiektów, jak jednorodzinne domy, często tynkowanie odbywa się w sposób tradycyjny, czyli poprzez narzucanie masy tynku na ścianę przy użyciu kielni.

Tynkowanie ściany – co dalej?

Tynk cementowo – wapienny jest najczęściej sposobem na wstępne przygotowanie ściany do dalszych prac. Niezależnie od tego, czy ma być później malowana, czy układane będą na niej płytki, niezbędne jest stworzenie dodatkowej warstwy wyrównującej. Producent chemii budowlanej posiada w tym zakresie szeroką ofertę produktów. Podstawowym materiałem, który wykorzystuje się przy okazji tego typu prac, to gładź gipsowa. Jej zadaniem jest redukcja dużych ubytków w tynku cementowo – wapiennym jak też lepsze wyprowadzenie płaszczyzny. Na tym etapie również zwraca się uwagę na narożniki, czy profile, by posiadały odpowiednie linie proste, czy kąty. Gips jest materiałem, który po zaschnięciu tworzy twardą powłokę, dlatego może być nakładany nawet grubszymi warstwami. Gładzie gipsowe są najpopularniejszym materiałem wykończeniowym, jeśli chodzi o odpowiednie przygotowanie ściany. Co więcej, niemal każdy typ gładzi może być użyty na podłoże, którym jest tynk cementowy.

Gładź gipsowa – co dalej?

Jaka gładź szpachlowa na tynk cementowo wapiennyNastępnym krokiem jest zastosowanie gładzi szpachlowej. Materiał ten wykorzystuje się w celu redukcji niewielkich ubytków, jak też uzyskania idealnie gładkiej powierzchni ścian oraz sufitów. Jest to materiał kruchy, dlatego należy nakładać go w postaci cienkiej warstwy. Szpachla gładziowa gotowa może być nakładana przy użyciu wałka, co pozwala na przyśpieszenie pracy, jak też lepsze pokrycie ściany materiałem. Trzeba pamiętać, iż musi ona być następnie oszlifowana. W przypadku standardowych produktów, proces ten ma miejsce już po związaniu szpachli, co najczęściej trwa około 2 – 3 godziny. Jeśli prace wykonywane są na nowym obiekcie, tak na prawdę pylenie podczas prac nie ma większego znaczenia. Jeśli jednak dotyczy to remontu, warto rozważyć zakup produktu, który może być szlifowany na morko, co znacznie ogranicza jego pylenie. Hurtownia chemii budowlanej posiada szereg produktów, przeznaczonych do różnego typu pomieszczeń. Dlatego przed wykończeniem gładzią łazienki lub kuchni, warto zapoznać się z informacjami podanymi przez producenta, w celu wyboru najbardziej optymalnego rozwiązania.

Podobnie jak tynk cementowo – wapienny może być wykonany przy użyciu agregatu, tak również gładź gipsowa może być aplikowana w ten sposób. Świetnie sprawdzają się gotowe gładzie gipsowe, które dostosowane są właśnie do agregatów. Dodatkowo nie ma potrzeby ich samodzielnego mieszania, co stanowi przekłada się na oszczędność czasu, jak też tempo pracy.

Zobacz również:

Jak przygotować ścianę do malowania?

Jeśli wszelkiego rodzaju prace, związane także ze szpachlowaniem ściany, zostały już wykonane, a ktoś planuje ją pomalować, nie może zapomnieć o gruncie malarskim. To bardzo ważny etap, ponieważ gips bardzo mocno wchłania wodę. Jeśli nie wykorzysta się gruntu, który najczęściej produkowany jest na bazie akrylu, może okazać się, że malowanie jest nieekonomiczne, jak też mało efektywne. Zabezpieczenie ściany przekłada się na ograniczenie wchłaniania przez gips wody.

W jaki inny sposób wykończyć ściany?

Jeśli są już wyszpachlowane, tak na prawdę możliwości się nieograniczone. Spokojnie można wykorzystać wszelkiego rodzaju kamienie dekoracyjne, czy płytki. Dobrym sposobem są także tapety. Wiele osób zastanawia się na ile szpachla na ścianie jest potrzebna, jeśli nie będzie ona malowana? Jednak uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni ułatwia następnie innego typu prace. Bardzo trudno byłoby korygować nierówności poprzez płytki, czy kamień dekoracyjny, przy użyciu samego kleju do tego rodzaju materiałów.

By