Detektyw – kiedy się do niego udać? Zasadniczo większość z nas wie, czym zajmuje się prywatny detektyw. W rzeczywistości jednak okazuje się, że ten zawód owiany jest dużą dozą tajemniczości. Wiele osób, które znajdują się w skomplikowanej sytuacji – życiowej lub zawodowej – nie zdaje sobie sprawy, że mogą się zwrócić o pomoc do detektywa. Tymczasem wystarczyłby zaledwie jeden lub dwa dni jego pracy, aby problem został rozwiązany. Co wchodzi w zakres kompetencji detektywa i kiedy powinniśmy zwrócić się do niego o pomoc? Innymi słowy – jakie są najpopularniejsze sprawy, które wymagają udziału detektywa?
Pomoc w sprawach rozwodowych
Najczęstszą przyczyną, dla której ludzie decydują się na usługi prywatnego detektywa https://www.24detektyw.pl/detektyw-zary/, jest tocząca się sprawa rozwodowa. W takich przypadkach głównym zadaniem detektywa jest sprawdzenie wierności osoby wskazanej przez klienta. Odbywa się to poprzez obserwację stacjonarną i mobilną – gdzie i kiedy dana osoba się udaje oraz z kim się spotyka. Przebieg obserwacji dokumentowany jest przez detektywa w sposób pisemny. Dodatkowo, gromadzony jest materiał zdjęciowy i filmowy, który może być wykorzystany jako niepodważalny dowód podczas rozprawy rozwodowej. Jeśli zachodzi taka potrzeba – detektyw może wystąpić w sądzie jako świadek swojego klienta, potwierdzający autentyczność zebranego materiału dowodowego.
Bezpieczeństwo… Osoby, firmy lub domu
W życiu zdarzają się niekiedy sytuacje, gdy mamy konkretne powody, aby obawiać się o bezpieczeństwo – swoje, swojej rodziny, firmy lub domu. W takich sytuacjach możemy zwrócić się do detektywa, który dysponuje odpowiednią wiedzą i środkami, aby przeprowadzić audyt bezpieczeństwa.
Na jakie zasadzie to działa? Detektyw, na podstawie swojej wiedzy i doświadczeń przeprowadza weryfikację stopnia bezpieczeństwa przedmiotu zlecenia (osoby prywatnej, domu, firmy lub mieszkania). Sprawdza przy tym skuteczność zabezpieczeń fizycznych (na przykład w postaci ochrony czy szlabanów) oraz elektronicznych (alarmy, bramki, karty dostępu itd.).
W przypadku firm sprawdzany jest również stopień trudności pozyskania dokumentacji lub informacji, które mają znaczenie dla danego przedsiębiorstwa. Weryfikuje również możliwość wstępu osób postronnych na teren obiektu. Kolejnym obszarem audytu jest skuteczność systemu alarmowego w sytuacji zagrożenia – takich jak atak terrorystyczny czy obecność materiałów wybuchowych. Po zakończeniu audytu detektyw sporządza pisemnie kompletną dokumentację odnośnie do skuteczności zabezpieczeń. W raporcie zawiera również ewentualne sugestie, które mogłyby poprawić poziom bezpieczeństwa przedmiotu audytu. Jeśli zachodzi taka konieczność – możliwe jest zaangażowanie detektywa do prac wdrożeniowych związanych z nowymi procedurami lub zabezpieczeniami.
W jakim środowisku obraca się moje dziecko?
Bardzo częstą przyczyną zatrudnienia detektywa jest nagle zmieniające się zachowanie dziecka. W takiej sytuacji rodzice decydują się na pomoc specjalisty, aby zweryfikować w jakim towarzystwie obraca się ich pociecha. Czasem źródłem niepokoju rodziców jest dziwne zachowanie – czasem nagły przypływ pieniędzy i zakup nowych ubrań czy urządzeń elektronicznych. Rodzice chcą się w takiej sytuacji upewnić, iż ich dziecko nie jest w żaden sposób zaangażowane w jakiś nielegalny proceder, jak na przykład handel narkotykami.
Niekiedy zachodzi potrzeba sprawdzenia towarzystwa dziecka również pod innym kątem. Mianowicie, czy nie jest ono w żaden sposób prześladowane czy zastraszane przez lokalnych chuliganów. Często zdarza się, że takie osoby zmuszają dziecko klientów do oddawania pieniędzy lub popełniania drobnych przestępstw – takich jak kradzieże ze sklepów, a czasem również domów prywatnych.
Wiarygodność osób
Często znajdujemy się w sytuacjach, w których mimo szczerych chęci nie ufamy do końca naszemu partnerowi, przyszłemu małżonkowi, zięciowi lub synowej. Źródłem ku temu mogą być złe doświadczenia z przeszłości lub niepokojące zachowanie danej osoby.
W takich sytuacjach mamy możliwość zwrócenia się do prywatnego detektywa. Dzięki swoim umiejętnościom pracy w terenie, będzie on w stanie zweryfikować, czy dana osoba jest godna zaufania. Jeśli na przykład podejrzewamy kogoś o zdradę lub wplątanie się w złe towarzystwo – detektyw w niezauważony sposób będzie w stanie dostarczyć nam rzetelnych informacji na ten temat. W takich przypadkach źródłem niepokoju nie musi być koniecznie brak zaufania, ale po prostu troska o bliską osobę. Jeśli zastanawiamy się, czy ktoś jest tym, za kogo się podaje i mamy pobudki, by myśleć inaczej, warto poprosić o pomoc detektywa.
Zapobieganie inwigilacji
Zarówno w przypadku firm, jak i osób prywatnych, bardzo częstą przyczyną zatrudnienia detektywa jest wykrycie potencjalnych podsłuchów lub ukrytych kamer. Inwigilacja jest bardzo niepokojącym zjawiskiem, które może przyprawić nas nawet o paranoję. Jeśli więc z jakiegoś powodu uważamy, że w naszym domu, biurze czy samochodzie może znajdować się podsłuch lub ukryta kamera – możemy udać się do prywatnego detektywa i poprosić go o sprawdzenie tego.