niedz.. gru 22nd, 2024
Bariera mikrofalowa budowa i zasada działania

Bariera mikrofalowa budowa i zasada działania – czy zastanawiałeś się kiedyś jak zbudowane są systemy, które służą do ochrony obiektów? Jak właściwie działają i dlaczego są skuteczne? Systemem, któremu się dzisiaj przyjrzymy jest bariera mikrofalowa. Jest to rodzaj zabezpieczenia w zewnętrznej ochronie obwodowej, którego podstawowym celem jest wykrywanie wszelkich prób dostania się na teren obiektu chronionego. Charakterystyczną cechą działania tego rodzaju urządzenia jest wytwarzanie wiązki elektromagnetycznej – przy użyciu mikrofali wysokiej częstotliwości. Jak dokładnie działa bariera mikrofalowa? Gdzie jest wykorzystywana i jakie są elementy jej budowy? Dowiesz się tego czytając poniższy artykuł.

Zastosowanie barier mikrofalowych

Zacznijmy od tego, gdzie stosowane są takie rodzaje systemów ochronnych. Bariery mikrofalowe zakładane są najczęściej w obiektach o dużych powierzchniach, które ciężko jest ochraniać fizycznie, mogą to być zarówno obiekty publiczne jak i posesje prywatne. Czasem urządzenia stosuje się także do ochrony rusztowań, korytarzy i tuneli. Jednym z miejsc, w których najczęściej stosuje się tego rodzaju system ochronny, jest więzienie. Pozwala on nie tylko uchronić przed wtargnięciem na teren więzienia, ale także udaremnić próby ucieczki. Zakładany jest najczęściej na murach oraz pomiędzy ogrodzeniem wewnętrznym a murem zewnętrznym, tak aby jak najlepiej zabezpieczyć wszystkie możliwe drogi ucieczki. Bariera mikrofalowa bardzo często stosowana jest także do ochrony fabryk, rafinerii i elektrowni. W tych obiektach ma ona służyć nie tylko ochronie przed włamaniami i wandalizmem, ale także, aby chronić osoby nieupoważnione do przebywania na terenie obiektu przed zdarzeniami zagrażającymi ich życiu i zdrowiu. Często słyszy się także o zastosowaniu tego rodzaju systemów na lotniskach. Nie służą one jednak do ochrony tych obiektów. Są tam zamontowane, aby wykrywać ruchy samolotów oraz nadzorować i pozyskiwać informacje na temat ruchu na terenie obiektu. Takie działania pomagają uniknąć kolizji podczas trudnych warunków atmosferycznych zakłócających widoczność. Bariery mikrofalowe są także coraz częściej wykorzystywane do ochrony posesji prywatnych.

Budowa bariery mikrofalowej

Główne elementy składające się na barierę mikrofalową to nadajnik i odbiornik, natomiast inny równie istotny element to sprzęt do programowania i analizy odczytywanych sygnałów. Wszystkie modele dostępne na rynku są skonstruowane w podobny sposób, jeżeli więc chcemy mieć pewność, że dany system będzie sprawnie działał powinniśmy zwrócić uwagę na to od jakiego producenta pochodzi. Co jeszcze jest istotną informacją odnośnie barier mikrofalowych? Otóż nadajnik i odbiornik muszą być ze sobą skorelowane w odpowiedni sposób. Należy ustawić urządzenia w odpowiedniej odległości od siebie – dystans nie powinien przekraczać wartości wskazanych przez producenta. Jeżeli ustawienie będą nieprawidłowe sprzęt może nie działać właściwie. Najbardziej zaawansowane technicznie bariery mogą być rozstawione w odległości maksymalnie 200 metrów. 

Zasady działania bariery mikrofalowej

Zasada działania bariery mikrofalowej nie jest niczym skomplikowanym. Polega ona na tym, że pomiędzy odbiornikiem a nadajnikiem wytwarzana jest wiązka elektromagnetyczna o wysokiej częstotliwości. Wiązka ta tworzy niewidzialną i czułą strefę ochronną, a ponieważ jest ona niewidoczna dla potencjalnego włamywacza nie wie on, że podejmując próbę wtargnięcia na teren obiektu wywoła uruchomienie alarmu, przez co nie podejmie się próby jego rozbrojenia. W momencie kiedy odbiornik otrzyma jakiekolwiek informacje o zaburzeniach sygnału od razu zaczyna je dogłębnie i dokładnie analizować. Kiedy uzna, że zakłócenia spowodowane zostały przez działania intruza wówczas uruchomiony zostaje alarm. Bariera mikrofalowa jest bardzo inteligentnym systemem zabezpieczeń. Odbiornik, Bariera mikrofalowa budowa i zasada działaniaktóre dostaje sygnał nadawany przed nadajnik, jest w stanie wykryć czy zakłócenia w odbiorze spowodowane są przez zmienne warunki atmosferyczne lub wyrastające rośliny i przebiegające zwierzęta, czy może sprawdzą zakłóceń jest człowiek. Dzięki zastosowaniu cyfrowych algorytmów przetwarzania sygnału system bariery mikrofalowej jest w stanie odróżnić masę małych zwierząt, takich jak np. myszy,  szczury, koty, psy czy ptaki, od masy dorosłego człowieka. Ponadto tego rodzaju zabezpieczenia są w stanie wychwycić sygnał alarmowy i odróżnić go od innych sygnałów. Dzięki wszystkim tym właściwościom alarm nie zostanie uruchomiony bez wyraźnej przyczyny. Jedną z bardzo ważnych cech bariery mikrofalowej jest to, że urządzenie potrafi wykryć wszelkie próby ingerencji mające na celu oszukanie systemu i przedostanie się na teren obiektu. Alarm uruchamia się od razu, gdy tylko wykryte zostaną takie czynności jak np.: zaślepienie lub przekręcenie czujki, przestawienie urządzenia, rozmontowywanie obudowy czy też próba zniszczenia któregokolwiek z elementów. Przez to bardzo trudne, a wręcz praktycznie niemożliwe, jest ominięcie systemu ochronnego jakim są bariery mikrofalowe. 

By